Fakty

Gwiazdozbiór Smoka

iedaleko północnego bieguna świata rozciąga się cielsko Smoka. Każdej nocy bestia wpatruje się w Ziemię

kąd Smok wziął się na niebie? Najpierw, jak głoszą mity greckie, był na służbie u Hesperyd. Pomagał im strzec jabłoni rodzącej złote jabłka.
Zabił Smoka
Spał z otwartymi oczami, nawet na moment ich nie przymykając. Był więc stróżem idealnym, dopóki nie pojawił się inny ideał: bohater - osiłek Herkules.
Pobił Smoka na kwaśne (nie złote) jabłko i to ze skutkiem śmiertelnym. Decyzją bogów Olimpu Smok został przeniesiony na niebo i stał się jednym z gwiazdozbiorów.
Zezik rozbieżny
Ślepia Smoka są olbrzymie, bo też stanowią je gwiazdy - olbrzymy. Tylko pozornie znajdują się obok siebie. W rzeczywistości dzieli je odległość aż 170 lat świetlnych. Nasz Smok ma więc potężnego zeza rozbieżnego.
Pierwsze oko to położony ponad 360 lat świetlnych od Ziemi żółty olbrzym Alwaid. Ma kolor, a więc i temperaturę, naszego Słońca. Na tym podobieństwo się kończy, bo Alwaid jest setki razy większy,od naszej gwiazdy.
Drugie oko, równie wielki pomarańczowy olbrzym Etamin, jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Smoka. Jest chłodniejszy i przez to mniej intensywnie świecący od "pierwszego oka". Na niebie jednak wydaje się jaśniejszy, bo leży po prostu o wiele bliżej nas niż Alwaid - "zaledwie" 192 lata świetlne stąd.
Obie gwiazdy stanowiące smocze oczy są układami podwójnymi: mają mniejsze gwiazdy za towarzyszy i "gonią się" z nimi w przestrzeni.
Potrzebny okulista
Można więc powiedzieć, że Smok ma: po pierwsze - oczy, z których każde jest innej barwy; po drugie - zeza; a po trzecie - jego ślepia są bardzo "rozbiegane". W astronomii to normalne, ale nasz Smok to z pewnością ciekawy przypadek dla okulisty!
Gwiazda znad piramidy
THUBAN -gwiazda na ogonie Smoka. Archeologowie i astronomowie wyliczyli, że w czasie budowy piramid egipskich w Gizie, około 2700 roku p.n.e., znajdowała się najbliżej północnego bieguna nieba. Była więc tym, czym dziś jest Gwiazda Polarna. Ktoś, kto stanąłby wtedy na ziemskim biegunie północnym, miałby Thubana idealnie nad głową. W Wielkiej Piramidzie zachował się do dziś specjalny prześwit, przez który podobno śledzono tę gwiazdę.
Ale wszechświat się rozszerza, gwiazdy przesuwają się i Thuban "znikł" z prześwitu. Dzisiaj można w nim oglądać Gwiazdę Polarną, wskazującą północny biegun nieba.

Źródło: Tajemnice Świata Super Expres 7-8 lipca 2001